Sunday, July 12, 2020

updated 12:53 PM UTC, Jul 12, 2020

Dewan Negeri: Kerajaan Pulau Pinang Diminta Ambil Tindakan Premis Pemeliharaan Anjing

Georgetown - Kerajaan negeri diminta mengambil tindakan terhadap sebuah premis yang memelihara anjing dalam kuantiti yang banyak di Jalan Datuk Haji Ahmad Badawi di Kepala Batas.

Shariful Azhar Othman (BN-Bertam) berkata pemeliharaan anjing dalam kuantiti yang besar di perkampungan yang mempunyai ramai orang beragama Islam telah menganggu kehidupan harian penduduk.

Beliau berkata pihaknya telah banyak kali membuat aduan kepada Majlis Perbandaran Seberang Perai (MPSP) berhubung masalah itu, namun tiada tindakan diambil.

"Saya cadangkan premis pemeliharaan anjing itu dipindahkan ke kawasan lain demi kepentingan penduduk Islam kawasan itu," katanya ketika sesi soal jawab persidangan Dewan Undangan Negeri (DUN), di sini.

Sementara itu, Exco Kerajaan Tempatan, Pengurusan Lalu Lintas dan Tebatan Banjir Negeri Chow Kon Yeow ketika menjawab soalan itu berkata MPSP telah menerima aduan dan tindakan sedang diambil pihak berkuasa.

Chow berkata MPSP telah menjalankan pemeriksaan dan mendapati premis dalam keadaan bersih tetapi air cucian najis disalur secara terus ke parit awam.

"Satu notis kacau ganggu telah dikeluarkan kepada pemilik premis supaya tidak menyalurkan air cucian secara terus ke parit awam dan satu kompaun telah dikeluarkan atas kesalahan tidak mematuhi syarat notis untuk mengurangkan bilangan anjing," katanya.

Beliau berkata MPSP juga menjalankan tindakan penguatkuasaan termasuk pemantauan sebanyak enam kali dan meminta pemilik itu membina tembok dinding supaya ia dilindungi daripada penglihatan orang ramai di kawasan tersebut.

Kerajaan negeri akan mempertimbangkan cadangan premis itu dipindah ke kawasan lain, katanya.

  • Ditulis oleh BeritaRTM
  • Kategori: Nasional
  • Jumlah paparan: 194